Councils


Name: Oxford Council No. 105

Meets at: Freemasons’ Hall, Witney, Oxon. OX28 4AW on the fourth Saturday in February and October (I).

Next Meeting: Saturday 27th October 2018 (Installation)

Contact:

Rodney Staines

31 The Leys

Chipping Norton

OX7 5JH

Tel: 01608 642076   email:  rod.staines@dsl.pipex.com


Name: Wokingham Council No. 125

Meets at: Masonic Hall, Reading Road, Wokingham, RG41 1EG on the third Saturday in April and September, and the first Saturday in July (I).

Next meeting: Saturday 15th September 2018

Contact:

Richard Wood

3 Thornton Close

Bramley, Tadley

Hampshire

RG26 5UY

Tel: 01256 881182   email:  rjwood@btinternet.com


Name: Bearwood Council No. 134

Meets at: Slough Masonic Centre, Ragstone Road, Slough, Berkshire. SL1 2PX on the third Saturday in March, third Saturday in May, and the Second Saturday in November (I).

Next Meeting: Saturday 10th November 2018

Contact:

Simon Jefferey

39 Mead Lane

Chertsey

Surrey

KT16 8NJ

Tel: 01932 567552   email:  simon_r_jeffery@hotmail.com


Name: Terra Sancta Council No. 151

Meets at: Masonic Hall, Marlborough Road, Banbury OX16 5DV on the fourth Friday in January (I) and May.

Next Meeting: Friday 25th January 2019

Contact:

Ron Bridger

Hope Fold

Cox’s Lane

Enstone

Chipping Norton

Oxon

OX7 4LF

Tel: 01608 678779   email:  ronaldjbridger@gmail.com


Name: Wallingford Council No. 176

Meets at: Masonic Hall, Goldsmith’s Lane, Wallingford OX10 0DU on the fourth Wednesday in April, the second Thursday in June and the second Tuesday in August (I).

Next Meeting: Tuesday 24th April 2019

Contact:

Michael Sanders

2 Howberry Farm

Crowmarsh Gifford

Wallingford

Oxon

OX10 8NR

Tel: 01491 201757   email:  mike.sanders57@ntlworld.com


Name: Thame Council No. 210

Meets at: Masonic Hall, High Street, Thame, OX9 2BZ on the second Saturday in April (I) and the third Saturday in August.

Next Meeting: Saturday 13th April 2019

Contact:

Paul Kiefer

4 Horseman Close

Headington

Oxfordshire

OX3 0NR

Tel: 01865 765243   email:  paul.kiefer22446@gmail.com


Name: Bekenesfelde Council No. 264

Meets at: The Old School House, Windsor End, Beaconsfield HP9 2JL  on the second Friday in May (I), and the second Thursday in December.

Next Meeting: Thursday 13th December 2018.

Contact:

Richard Skym

37 Frederick Street

Waddesdeon

Aylesbury

Buckinghamshire

HP18 0LU

Tel: 01296 651337   email:  richardskym@outlook.com


Name: Wantage Council No. 282

Meets at: Masonic Hall, Alfred Street, Wantage, Oxon. OX12 7AT on the second Tuesday in January, fourth Tuesday in May (I), and third Tuesday in October

Next meeting: Tuesday 16th October 2018

Contact:

Raymond Head

“Chy Kernyk”

12 Childrey Way

Tilehurst

Reading

Berkshire

RG31 5EA

Tel: 0118 9411445   email:  raymond.head12@talktalk.net


Name: Eliot Council No. 286

Meets at: Eliot Hall, Church Street, Winslow, Bucks MK18 3AN on the first Tuesday in March, July and December (I).

Next meeting: Tuesday 4th December 2018

Contact:

David Tremaine

1 Sunnyview

Tingewick Road

Buckingham

Buckinghamshire

MK18 1ST

Tel: 01280 816805   email:  bucksmarksec@gmail.com


Name: Unity Council of Thrice Illustrious Masters No. 299

Venue: Masonic Centre, Beaconsfield, or elsewhere by dispensation

Meetings: The Installation is held on the 4th Thursday in July (I), and other meetings are held by arrangement with the TIM at dates and locations to be advised. Please note that membership is restricted to Companions who have attained the Chair of a Council in this or any recognised District or Constitution.

Next meeting: Saturday 13th April 2019 (ST) at Thame with Thame Council.

Contact:

Tim Hancock

12 Chadbone Close

Aylesbury

HP20 2PS

Tel: 01296 420592   email:  timhancock21@hotmail.com